Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. X

Detaylı Bilgi.

Kentsel Dönüşüm

Kentsel Dönüşüm

Geleceğe doğru

Bize ulaşın

Kentsel Dönüşüm Kredi Mevzuatı

Kentsel Dönüşüm Kredisi Hak sahiplerine, düşük faizle verilen güçlendirme kredisi üst limiti 50 binden 80 bin liraya, yapım ve yenileme için verilen 125 bin ise 200 bin liraya yükseltildi. Tek kişiye verilen toplam kredi tutarı ise 625 bin TL'den 1 milyon TL'ye çıkarıldı. Deprem kuşağındaki ülkemizde, bakanlık verilerine göre 150 binden fazla riskli yapı bulunuyor. Kentsel dönüşüm kredisi kullanılacak konutun, kanun tarafından belirlenen 'riskli alan' bölgesinde yer alması gerekir. Bununla beraber yapının da riskli olduğu teknik raporlarla ispatlanmalıdır. Alınan raporla birlikte 'riskli alan' ve 'riskli yapı' şartlarını taşıyan yapı için dönüşüm süreci başlar. Müteahhit ile anlaşma yapıldıktan sonra konutlar tahliye edilir. Tahliyeden sonraki 1 yıl içerisinde banka kredi başvurusu-nun yapılması gerekir. Banka krediyi onayladıktan sonra kredi başvurusunda bulunan kişinin bilgilerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na göndererek faiz desteği onayı talep eder. Bakanlıktan kredi onayı geldikten sonra kredi kullandırılır. Bir kişi kendine ait en fazla 5 daireye kadar kentsel dönüşüm kredisinden faydalanabilir. Kira yardımı desteği alanlar kentsel dönüşüm kredisinden faydalanamaz.

img

Devletin kentsel dönüşüm konusunda verdiği destekler neler? Bunlardan nasıl yararlanılabilir? Riskli binalarda 18 ay, riskli alanlarda 48 aya kadar kira yardımı, Veraset, intikal, damga vergisi muafiyeti, Noter ve belediye harçlarının belirli bir bölümünden muafiyet, Kendi binasını yenilemek isteyenlere 10 yıl vadeli kentsel dönüşüm kredisi kullanma imkanıdır. Tüm bu haklardan faydalanılabilmesi için binanın riskli bina olması, kira yardımından faydalanılabilmesi için anlaşmalı olarak binanın tahliye edilmesi gerekmektedir.

Evinizi dönüştürürken hata yapmamak için nelere dikkat edilmeli? Eğer riskli bina ve münferit olarak yapılacak ise, mutlaka yetkili firmalara risk analiz raporu yaptırılmalı. Sonraki işlemlerde mutlaka kentsel dönüşüm, yani 6306 Sayılı Yasa hakkında tecrübeli kurumsal firmalarla çalışılmalı. İnşaat yaptırılacak firmaların bu konuda çalışıp çalışmadıkları kontrol edilmeli. Bu tarz inşaat yapmaları ve kurumsal firmalar olmaları önemlidir. Sözleşme konusunda, mutlaka bu konuda tecrübeli bir hukukçuyla çalışılmalıdır.